Beats for love má charitativní přesah. Pomůže nemocné dívce komunikovat s rodinou i spolužáky

Beats for Love Pepino bude letos pomáhat. Organizátoři největšího tanečního festivalu v srdci Evropy totiž uspořádali veřejnou sbírku na podporu sedmileté Veroniky Staníčkové z Frýdku-Místku. Ta trpí dětskou mozkovou obrnou, neslyší, nemluví, nechodí a neovládá své ruce.

BEATS FOR LOVE MÁ CHARITATIVNÍ PŘESAH. POMŮŽE NEMOCNÉ DÍVCE KOMUNIKOVAT S RODINOU I SPOLUŽÁKY

Získané prostředky umožní rodině Veroniky zakoupit speciální pomůcku, díky které bude dívka ovládat počítač pohledem. Zařízení se jednoduše umístí na počítač, notebook nebo tablet, doma nebo ve škole. „Veronika v září nastupuje na základní školu a tato pomůcka jí usnadní cestu ve vzdělávání, podpoří její samostatnost a schopnost dorozumět se s okolím. A to nejen ve škole, v daleko lepším kontaktu bude moci být i doma s rodiči a sourozenci,“ vysvětluje Kamil Rudolf.

Veřejná sbírka potrvá po celou dobu konání festivalu. Lidé mohou přispívat hotově do pokladničky, se kterou budou hostesky procházet areál.

Veronika přišla na svět předčasně a od narození bojuje s mnoha problémy. Má dětskou mozkovou obrnu, proto nechodí a její ruce ji moc neposlouchají. S dopomocí si velmi ráda kreslí, prohlíží knížky a hraje s různými hračkami. Má ráda rodinné vycházky do okolí, kdy spolu se sourozenci pozoruje život na vesnici. Verunka je od narození hluchá a slyší jen díky kochleárnímu implantátu. Postupně se naučila rozumět mluvené řeči a i když sama nemluví, tak jsme rádi, že nám rozumí a slyší nás i okolní zvuky.

V současné době Verunka dochází do Mateřské školy Naděje ve Frýdku – Místku. Její závažné vícečetné postižení omezuje možnosti komunikace s okolím, s dětmi v kolektivu, nemůže si říct, co by potřebovala nebo co by ráda dělala. Využívat samotný počítač nebo tablet nemůže vzhledem k mimovolným pohybům rukou. Aby sdělila své potřeby, používá komunikační tabulky, na kterých se dokáže orientovat, a principem pasívního skenování tak vyjadřuje svá přání.

V září 2016 nastoupí Veronika do 1. třídy. Chtěli bychom podpořit Verunčinu samostatnost a schopnost dorozumět se s okolím a usnadnit její cestu ve vzdělávání. Vhodnou pomůckou pro její aktivní zapojení v komunikaci je Tobii PCEye Go s počítačovým programem Grid 2. Tato pomůcka umožňuje ovládat počítač pohledem.

Veronika je velmi zvídavá a ráda se učí nové věci, je trpělivá a má silnou vůli. Chtěla by dělat to, co dělají její sourozenci a kamarádi, proto se ji snažíme co nejvíce pomáhat. Byli bychom moc rádi, kdyby si Veronika mohla s námi povídat pomocí této moderní pomůcky. Potěšilo by to nejen ji, ale celou rodinu a všechny ve škole.

Jana Szkanderová, maminka